W naszej szkole trwa już druga edycja innowacyjnego projektu współpracy maluchów z licealistami. Do szkoły przychodzą uczniowie klasy pedagogicznej z ZS1. Towarzyszą dzieciom w formie mentoringu podczas zajęć, a niedługo będą próbować swoich sił jako animatorzy. Ostatnio w ramach tygodnia zdrowia robiliśmy wiosenne kanapki. Lekcję zaczęliśmy rutyną: widzę, myślę, zastanawiam się - co było nowością dla naszych gości. Następnie na rozgrzewkę razem potańczyliśmy i przez następną godzinę gotowaliśmy. Było wesoło, miło i smacznie :)
Innowacyjny projekt SP3 z ZS1
- 2
Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy
W dniach 25 marca i 24 kwietnia 2025 roku uczniowie klas VIII wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Powiatowego Urzędu Pracy w Mińsku Mazowieckim. Celem wycieczki było poznanie jednej z instytucji rynku pracy, która wspiera m.in. młode osoby w efektywnym poruszaniu się po rynku pracy. Przewodnikiem uczniów była Pani Dorota Nejman - doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy, która przyjęła nas niezwykle serdecznie i przełamała wszelkie obawy związane z podejmowaniem pierwszych kroków związanych z zawodową przyszłością. Uczniowie zwiedzili budynek urzędu, poznali specyfikę pracy urzędu, zadania i aktywne formy wsparcia, jakich udziela urząd pracy osobom poszukującym zatrudnienia. Należą do nich m.in.: doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia dla osób bezrobotnych, staże pracy i programy wspomagające osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji PUP za umożliwienie zorganizowania wycieczki oraz miłe przyjęcie młodzieży i poświęcony jej czas.Wycieczkę dla uczniów zorganizowąła pani Ewa Raczyńska - nasz szkolny doradca zawodowy.
Lekcja historii w Lublinie
Uczniowie i uczennice klasy 7a oraz przedstawiciele klas 7b i 7c wraz z nauczycielkami p. Marzeną Grzyb, Martą Woźnicą i Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką wybrali się na wycieczkę historyczno-krajoznawczą na lubelszczyznę.
"Są takie miejsca, których nie powinno nazywać się atrakcją turystyczną, z drugiej strony są to miejsca, które powinno się odwiedzić, by zrozumieć i poczuć, jak Wielkim złem jest wojna" - z taką myślą siódmoklasiści zwiedzali z przewodnikiem Państwowe Muzeum na Majdanku. Miejsce pamięci o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego skłania do głębokiej zadumy i refleksji.
Popołudnie młodzież spędziła na Starym Mieście, aby lepiej poznać historię miasta i pospacerować klimatycznymi uliczkami Lublina.
Potwierdziliśmy, że zdobywać wiedzę można nie tylko w murach szkoły.
Kwiaty pełne zmysłów
W marcu drugoklasiści wzięli udział w wyjątkowych zajęciach plastycznych pod hasłem „Kwiaty pełne zmysłów”. To nie było zwykłe malowanie – tym razem farby spotkały się z... foliowymi woreczkami! Zamiast pędzli, dzieci używały swoich dłoni, a kolory rozprowadzały przez folię, tworząc przepiękne, barwne kwiaty. Taka technika nie tylko pobudza wyobraźnię i kreatywność, ale również dostarcza wielu wrażeń sensorycznych, które rozwijają zmysł dotyku i koordynację. Powstałe prace są przepełnione energią, radością i dziecięcą ekspresją – powstały prawdziwe dzieła sztuki pełne zmysłów!
Pokaz talentów w klasach 2
W przeglądzie talentów klas drugich uczestniczyło czternaścioro uczniów. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy 2a. Kaja Jaworska opowiadała o lepieniu w glinie. Pokazała swoje prace, a wśród nich pięknego baranka. Rafał Jakubowski zaprezentował swój talent muzyczny. Mogliśmy zobaczyć i usłyszeć, jak gra na perkusji. Adam Wiśniewski pochwalił się, jak rysuje postacie animowane. Zgromadzeni na widowni uczniowie otrzymali na pamiątkę jedną z prac Adama. Klasę 2b reprezentowała piątka uczniów. Filip Burdach wcielił się w rolę Ambrożego Kleksa i zatańczył do piosenki „Całkiem nowa bajka”. Hanna Gągol opowiadała o swoim zamiłowaniu do eksperymentów i pokazała, jak robi bańki mydlane tylko przy pomocy rąk. Maja Grajda zdradziła tajemnicę tworzenia układanek z kolorowych koralików, a tym samym ćwiczy cierpliwość i rozwija swoją wyobraźnię. Nikodem Ustjanowski opowiedział o programowaniu i zaprezentował swoją autorską grę. O swojej przygodzie z akrobatyką opowiedziała Oliwia Zarzycka, która ćwiczy, skacze i pokonuje swoje lęki. Z klasy 2c wystąpiły dziewczynki. Nadia Zagórska prezentowała, jak wykonać naklejki według własnego pomysłu. Sara Piwek podzieliła się swoją pasją do sztuki i pokazała galerię swoich prac plastycznych. Zuzanna Wieczorek pochwaliła się swoimi osiągnięciami sportowymi, medalami i pucharami zdobytymi w konkursach biegowych. Pokaz zakończyli uczniowie klasy 2d. Lila Trzeciak i Natalia Kąkol przedstawiły publiczności swój talent muzyczny. W formie teleturnieju „Jaka to melodia„ sprawdziły wiedzę i pamięć muzyczną koleżanek i kolegów. Wykonywały na dzwonkach utwory znane i lubiane przez dzieci np. „ Kaczka dziwaczka”, „ Jadą, jadą misie”. Mikołaj Piekut wykazał się wiedzą o kosmosie, tłumacząc widzom proces powstawania czarnych dziur. Decyzją jury do kolejnego etapu przeszli: Rafał Jakubowski, Adam Wiśniewski, Oliwia Zarzycka i Zuzanna Wieczorek. Gratulujemy wszystkim utalentowanym drugoklasistom!
Trzecioklasiści mają talent!
4 kwietnia odbył się pokaz talentów uczniów klas trzecich. Podczas tego spektakularnego wydarzenia uczniowie zaprezentowali różnorodne talenty - od śpiewu i tańca, poprzez pokazy sztuk walki i jazdę na rolkach, aż po grę na instrumentach. Każdy występ był dowodem na kreatywność, zaangażowanie oraz ciężką pracę naszych uczniów, którzy przygotowywali się do pokazu przez wiele tygodni. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za odwagę i pokazanie swojego talentu, a szczególnie gratulujemy uczniom, którzy zakwalifikowali się do szkolnego przeglądu, który odbędzie się już w maju. Zobaczymy na nim: Rysia Zychowicza z klasy 3a, Martynę Kożuchowską z klasy 3b oraz Hanię Woźniak z klasy 3d.
3
Utalentowani piątoklasiści
3 kwietnia uczniowie klas piątych spotkali się na Szkolnym Przeglądzie Talentów. Występy uczniów oceniało jury w składzie: pani wicedyrektor Agnieszka Kożuchowska, pani Iwona Kaleta oraz reprezentanci poszczególnych klas. „Uczeń jest jak diament, który trzeba oszlifować, wtedy nabierze blasku”- tymi słowami rozpoczęło się spotkanie, które prowadzili: Marcin, Ksawery, Zoja, Natasza, Helena i Amelia. Klasę Va reprezentowały dziewczęta. Alicja Szostek maluje od dwóch lat, pokazała swoje obrazy. Ola Mańko i Lena Bątruk realizują swoje pasje kulinarne i pieką babeczki. Jest to dla nich przyjemność i wspaniała zabawa. Ich działania zarejestrowane zostały na filmie. Klasę Vb reprezentowały dwie osoby. Julia Kowalczyk przyniosła prace artystyczne - obrazy wykonane z koralików oraz kwiaty z płatków kosmetycznych. Marian Solodiuk z kolei realizuje się w sztuce składania papieru, czyli origami. Vc reprezentowały dziewczynki. Wystąpiła Marcelina Legat, która odkryła talent muzyczny i gra na gitarze. Wiktoria Cegielska i Zuzanna Grzelak zaprezentowały prace robione z wełny na szydełku. Ich przygoda szydełkowa zaczęła się rok temu. Nela Mroczek z Vd jest wierna swej pasji - od czterech lat ćwiczy grę na wiolonczeli. Wykonała ona utwór „Contertino”. Zofia Grzeszczuk zaprezentowała układ akrobatyczny. Barbara Pajda-Sadoch pasjonuje się śpiewem. Dla publiczności przygotowała piosenkę „Rok Tygrysa” z repertuaru Young Leosi. Występy uczestników nagrodzone zostały wielkimi brawami. Jury konkursowe wyłoniło reprezentację w drugim etapie Szkolnego Przeglądu Talentów. Są to: Marcelina Legat, Nela Mroczek, Zofia Grzeszczuk i Alicja Szostek. Gratulujemy! Dziękujemy uczestnikom za to, że podzielili się z nami swoimi pasjami. Może dzisiejsze spotkanie będzie inspiracją dla innych i zachęci do odkrywania swoich talentów?
6C z wizytą w centrum filmowym
4 kwietnia klasa 6c wraz z opiekunami panią Anną Borkowską oraz wychowawcą - panem Marcinem Maciejewskim wybrała się na wycieczkę do Warszawy, aby odwiedzić pierwsze w Polsce immersyjne centrum filmowe "Pan Kleks - Magia Kina". Szóstoklasiści mieli okazję poznać od kuchni cały proces tworzenia filmu "Akademia Pana Kleksa". Podczas lekcji z przewodnikiem dowiedzieli się, jak powstają efekty specjalne oraz w jaki sposób przy tworzeniu filmu wykorzystywana jest grafika komputerowa. Uczniowie zwiedzili też interaktywną wystawę oryginalnych rekwizytów z filmu oraz uczestniczyli w warsztatach rysunkowych, podczas których mieli za zadanie stworzyć jedną z głównych postaci filmu. Odbył się również quiz wiedzy w formie "koła fortuny" z zakresu znajomości fabuły "Akademii Pana Kleksa". Dzięki wizycie w centrum filmowym uczniowie w ciekawy oraz inspirujący sposób zdobyli cenną wiedzę z dziedziny kinematografii.
1
Mistrzowie ortografii w klasach III
2 kwietnia odbyły się w naszej szkole eliminacje do XIX Powiatowego Konkursu Ortograficznego dla Uczniów Klas III. Trzecioklasiści zmierzyli się z dyktandem o sklepie zoologicznym. Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego etapu zakwalifikował się Bartosz Ryczkiewicz z klasy 3d - uczeń pani Kamili Zagórskiej. Gratulujemy uczniowi i jego wychowawczyni oraz trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Bartosza.
Wśród Autorów Europejskich...
Z okazji Dnia Autorów Europejskich, który przypada 7 kwietnia młodzież ze Szkolnego Klubu Europejskiego wybrała się na warsztaty do Biblioteki Pedagogicznej w naszym mieście. Panie bibliotekarki zaprosiły młodzież do "ratowania z pożaru" dzieł największych twórców literatury europejskiej. Uczniowie i uczennice wyszukiwali informacje na temat życia autorów oraz ich dzieł. Zadania były w formie gry Memory, zaszyfrowanych wiadomości, których rozwiązania należało poszukać w przestrzeni biblioteki czy krzyżówek. Młodzież mogła przypomnieć sobie już znane tytuły takie jak " Opowieść wigilijna" czy "Chłopcy z Placu Broni" jak również poznać nowe np. "Imię Róży" U.Eco czy "Kolor magii" T.Pratchett.
1
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kl. 4-8
2 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, nasza szkoła włączyła się w obchody tego ważnego dnia, manifestując solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Uczniowie klas starszych zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie na początku spotkania wspólnie tworzyli hasła, które kojarzą im się z autyzmem. Wśród tych słów znalazły się: „uśmiech”, „kolor różowy i niebieski”, „miłość”, „akceptacja”, „dobre uczynki”, „zrozumienie”, „różnorodność”, „wyjątkowość”, „przyjacielskość” czy „indywidualizm”. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film, który przybliżył im, jak osoby z autyzmem postrzegają świat i jak odczuwają bodźce z otoczenia. Ostatnim niezwykle twórczym elementem spotkania było stworzenie przez uczniów plakatu, który miał na celu ukazanie świata oczami osoby w spektrum autyzmu. Był to moment pełen refleksji i twórczej ekspresji, który pozwolił lepiej zrozumieć wyjątkową perspektywę osób z autyzmem.
5
20. rocznica śmierci Patrona
2 kwietnia 2025 roku przypada 20. rocznica śmierci Jan Pawła II, Wielkiego Papieża i Wielkiego Człowieka. Na szkolnych korytarzach pojawiły się okolicznościowe ilustracje, cytaty i myśli, które są świadectwem życia i działalności papieża z Wadowic. Przy portrecie złożone dziś były kwiaty i zapalone świece. Na lekcjach religii uczniowie z klas 1-3 poznawali życie Karola Wojtyły, a klasy starsze, by pogłębić swoją wiedzę, oglądały film pt. „Kuchnia papieska”, w którym główny bohater - pan Edward Mróz (przyjaciel Karola Wojtyły od szkoły podstawowej aż do śmierci) opowiadał o ciekawostkach z życia papieża, umiłowaniu Rodziny i Ojczyzny.
3
WSPIERAM, ROZUMIEM, POMAGAM
2 kwietnia to w kalendarzu ważna data dla osób ze spektrum autyzmu i ich bliskich. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to również ważna data dla naszej społeczności szkolnej, w której każdego dnia uczymy się życzliwości, otwartości i tolerancji wobec znaczącej grupy uczniów borykających się z ww. zaburzeniem rozwojowym, wspieramy ich w dążeniu do samodzielności, obalamy stereotypy. W tym roku uczniowie z klas 1-3 zaakcentowali ten dzień niebieskim lub różowym ubiorem, poszerzyli wiedzę w czasie zajęć edukacyjnych oraz wykonali prace plastyczne.
5
Kształcimy się dla naszych uczniów
1 kwietnia nauczyciele wzięli udział w kolejnym ważnym szkoleniu z zakresu nawoczesnego podejścia do nauczania, by było ono skuteczne, by budowało pewność siebie u uczniów oraz motywowało ich do dalszego działania. Tym razem wykładowcą, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniami, był pan Dariusz Kulma (były nauczyciel matematyki w naszej placówce uhonorowany tytułem "Nauczyciela Roku", właściciel firmy Elitmat). Nauczyciele usłyszeli, że pewnikiem w życiu naszym i naszych uczniów jest zmiana, że prowadzi ona do rozwoju i nie powinno się odkładać decyzji o pierwszym kroku prowadzącym do zmiany. Pan Kulma podpowiedział kilka sprawdzonych sposobów na to, by wiedza, jak najdłużej zostawała w głowach uczniów, podczas wykładu odwoływał się także do wiedzy z zakresu neurodydaktyki i tego, co się dzieje w mózgach naszych uczniów. To było niezwykle ważne spotkanie, z wieloma praktycznymi wskazówkami do pracy z młodzieżą. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana przez specjalistę (i jednocześnie przyjaciela szkoły oraz znacznej grupy naszych nauczycieli) pozwoli nam jeszcze skuteczniej pracować z naszymi uczniami.
Warszawska Syrenka
25 marca w MDK w Mińsku Mazowieckim odbył się miejski etap 48. Konkursu Recytatorskiego
„Warszawska Syrenka”, do którego zaproszono dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. Konkurs
miał na celu pobudzenie aktywności artystycznej, ujawnienie młodych talentów recytatorskich oraz
wyrobienie nawyku czytania i popularyzację literatury.
Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów - Lena Bątruk i Jan Rosołek, którzy otrzymali dyplomy za
udział.
W poszukiwaniu wiosny
Konkurs fotograficzny „Pierwsze oznaki wiosny” dla uczniów klas 1-3 dobiegł końca. Otrzymaliśmy mnóstwo wspaniałych zdjęć, na których doskonale uchwycone zostało piękno budzącej się do życia przyrody. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i podzielili się swoimi fotografiami. Wszystkie zdjęcia można obejrzeć na dolnym korytarzu.
PODSUMOWANIE PRZYRODNICZEGO MARATONU
1 kwietnia odbyło się podsumowanie tygodnia przyrodników. Były to bardzo pracowite dni dla naszych uczniów, gdyż w marcu w naszej szkole królowały przedmioty przyrodnicze, czyli: przyroda, biologia, chemia, fizyka i geografia. Uczniowie brali udział w różnorodnych konkursach indywidualnych i klasowych. W jednym z nich walczyli o tytuł NAJLEPSZEGO PRZYRODNIKA klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych. Mistrzami przedmiotów przyrodniczych zostali: Paweł Węgliński 8b, Oliwier Łoboda 7b, Alicja Kucińska 6d, Kacper Strublewski 5a, Aleksandra Mańlo 5a, Maksymilian Chekanov 5c i Zuzanna Zarzycka 4b. Inny konkurs polegał na zdobyciu tytułu NAJLEPSZEJ KLASY PRZYRODNIKÓW. Uczniowie pracowali w zespołach i rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki biologiczne, chemiczne, fizyczne i geograficzne. Najlepsze wyniki uzyskały następujące klasy: 8B, 7A, 6C, 5D. Kolejną formą zaprezentowania swojej wiedzy przyrodniczej była PRZYRODDNICZA REBUSOMANIA. Najlepsze klasy w tej konkurencji to: 8a, 7a, 6d, 5c, 4c. Natomiast klasy czwarte i piąte mogły sprawdzić się w roli PRZYRODNICZYCH DETEKTYWÓW. Najlepsze wyniki w tropieniu naukowców uzyskały klasy: 5a, 5d i 4a. Znawcami recyklingu okazali: Miłowit Roguszewski 4b, Łucja Głąbska 6d i Michalina Śnieżek 5a. Uczniowie mogli też wykorzystać swoje talenty plastyczne i wykonać prace na temat: SZKIC NARZĄDU WEWNĘTRZNEGO CZŁOWIEKA, JAK OGRANICZYĆ ŚLAD WĘGLOWY? Zwycięzcą w tym konkursie został Stanisław Pietrzkiewicz z 6c. Nauczyciele zaproponowali uczniom także konkurs na wykonanie NAJCIEKAWSZEJ POMOCY DYDAKTYCZNEJ DLA NAUCZYCIELA Z PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH. Najciekawsze pomoce dydaktyczne wykonali: Adam Lazarowicz 8a, Damian Bączek 8a, Anna Lazarowicz 4a, Nadia Abramowka 6d, Ida Karbowiak 6b, Krzysztof Rudnicki 6d i Eryk Tejchman 6c. Niezwykle emocjonującym elementem tegorocznego tygodnia przyrodników był pokaz zatytułowany PRZYRODNICZE CZARY-MARY, a czarownikami wykonującymi kolorowe i zadziwiające eksperymenty byli nauczyciele p. Iwona Jagiełło i p. Sławomir Rybiński oraz chętni uczniowie, którzy dopiero uczyli się tych sztuczek. Zwycięzcom gratulujemy! Zapraszamy do podobnych zmagań za rok!
1
Pierwszaki ćwiczą ortografię
Uczniowie klasy 1b w ramach Projektu “Czytam sobie z radością” ćwiczą nie tylko czytanie ze zrozumieniem, ale również pisanie ze słuchu. Na ostatnim kole czytelniczym pierwszoklasiści wzięli udział w dyktandzie bieganym. Treść dyktanda została umieszczona w różnych miejscach na hali gimnastycznej. Uczniowie pracowali w parach, jedna osoba była biegaczem, druga notowała. Ta pierwsza musiała przeczytać wyraz, zapamiętać go, wrócić do swojej pary i podyktować hasło drugiej osobie, uwzględniając wszystkie trudności ortograficzne. Zadaniem pary było poprawne zanotowanie wszystkich wyrazów. Zespoły wykonały swoje zadanie znakomicie, doskonale się przy tym bawiąc. Dzięki temu wyłoniliśmy pierwszych mistrzów ortografii. Na pewno powtórzymy tę zabawę jeszcze nieraz!
Wypełnij ankietę!
Urząd miasta przygotowuje dokument "Polityka kulturalna Miasta Mińsk Mazowiecki", który ma skutecznie wspierać rozwój kultury i współpracę z organizacjami, instytucjami i innymi podmiotami tworzącymi kulturę w mieście. Aby jak najlepiej dostosować jej założenia do realnych potrzeb i wartości, zwracamy się do uczniów, ich rodziców i nauczycieli z prośbą o wypełnienie ankiety: https://forms.gle/9N4dTNdDdsn1PcDRA
Wypełnienie ankiety zajmie 15 minut i pomoże zbudować dokument odpowiadający na potrzeby mieszkańców miasta.
Liczymy, że dokument, który powstanie, będzie odzwierciedleniem potrzeb i aspiracji mieszkańców, a wszystkich tworzących kulturę w mieście wesprze w twórczych działaniach i budowaniu lokalnej tożsamości.
Na marginesie - marzec 2025
Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym wydaniem gazetki szkolnej "Na marginesie". Być może ktoś z uczniów zechciałby dołączyć do redakcji i współtworzyć szkolny miesięcznik... Zapraszamy do współpracy!
link do gazetki - Na_marginesie_-_marzec_2025.pdf
Archiwum Aktualności